BANSKÁ BYSTRICA CUP 2017

Plavecký BB Cup sa blíži, známe sú prvé svetové mená

BB cup 2017

Špičkovú konkurenciu a výborné výkony sľubuje znova po roku obľúbený plavecký míting, ktorý sa uskutoční v bazéne na Štiavničkách v Banskej Bystrici v termíne 25. – 26. marca 2017. Banskobystrický pohár je jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku.

Banská Bystrica Cup 2017: šanca na limity na MS, svetovú Univerziádu, MSJ, MEJ a EYOF, ale aj veľmi zaujímavé mená.

Jubilejný 10. ročník pod názvom Banská Bystrica Cup 2017 figuruje v medzinárodnom kalendári svetovej (FINA) i európskej strešnej plaveckej organizácie (LEN) a jeho účastníci majú možnosť plniť limity na júlové majstrovstvá sveta v Budapešti, augustovú letnú svetovú Univerziádu v Taipei. Juniori si zase splnením limitov môžu vybojovať účasť na augustové majstrovstvá sveta v americkom Indianapolise, majstrovstvá Európy v izraelskej Netanyi na prelome júna a júla, ale aj júlový Európsky olympijský festival mládeže, ktorý sa uskutoční v maďarskom Győri.

V predošlých deviatich ročníkoch sa na jeho štarte objavili pretekári už z 30 krajín celého sveta, traja olympijský víťazi, najrýchlejšia žena planéty, majstri sveta, majstri Európy, svetoví rekordéri, ale aj slovenská špička tohto športu.

Organizátori z plaveckého oddielu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v tomto trende pokračujú. Aj vďaka veľkej podpore primátora mesta Jána Noska sa v tomto roku na štarte predstavia veľmi známe mená.

Najväčšiu pozornosť budú tentoraz pútať hlavne maďarskí reprezentanti. Medzi prihláškami nechýba Péter BERNEK, zlatý medailista z majstrovstiev sveta 2014 v Dohe (Katar) na 400 m voľný spôsob, ktorý je v tejto disciplíne zároveň aj európskym majstrom z Netanye 2015. Ďalej to budú Dávid VERRASZTÓ – 5 násobný európsky šampión, druhý z MS 2015 v Kazani v disciplíne 400 m polohové preteky, jeho sestra Evelyn – 5 násobná majsterka Európy, atraktívna Zsuzsanna JAKABOSOVÁ – 3 násobná majsterka Európy, Banskobystričanom už veľmi dobre známy a populárny 2 násobný európsky šampión Gergő KIS. Medzi top účastníkmi figuruje aj Češka Barbora ZÁVADOVÁ, strieborná zo svetovej Univerziády 2015 v Gwangju na 400 m voľný spôsob, či Nelson Da SILVA JUNIOR z Brazílie, 5 násobný majster južnej Ameriky a mnohonásobný finalista série pretekov svetového pohára. Aj ďalšie mená ako Gábor BALOG (semifinalista OH 2012, 3 x bronzový z ME), Bence BICZÓ (držiteľ 2 strieborných a 1 bronzovej medaily z ME, 2 násobný majster Európy juniorov), či skvelý krauliarsky šprintér Krisztián TAKÁCS sľubujú vynikajúcu športovú úroveň.

Z nastupujúcej generácie plavcov to budú Kristóf MILÁK z Maďarska (majster Európy juniorov 2016 na 200 m motýlik), Slovenka Barbora MIŠENDOVÁ (majsterka Európy 2014 z Antwerp na 50 m motýlik), Dalma SEBESTYÉN (majsterka Európy juniorov 2012 na 200 m polohová preteky), či ďalšie maďarské nádeje Petra BARÓCSAIOVÁ, Sára JOÓ držiteľky strieborných medailí z majstrovstiev Európy juniorov ako aj Márk TEKAUER finalista majstrovstiev sveta juniorov (mimochodom synovec 5-násobnej olympijskej víťazky Kristíny Egerszegyovej).

Z našich reprezentantov to bude najlepšia slovenská plavkyňa za rok 2016 Andrea PODMANÍKOVÁ, najlepší junior Slovenska z minulého roka Tomáš PÚCHLY, ale aj starší a mladší juniorskí reprezentanti SR. Organizátori prijali celkove 254 pretekárov zo 42 plaveckých klubov z Brazílie, Čiech, Maďarska a Slovenska. Z rôznych dôvodov sa odhlásili pôvodne prihlásení plavci z Litvy, Poľska a Srbska.

Určite budú padať rekordy

Organizátori očakávajú nové rekordy, ako aj splnenia kvalifikačných limitov na všetky najvýznamnejšie svetové a európske plavecké podujatia roku 2017. Tie budú sprostredkúvať aj prostredníctvom živého televízneho vysielania z obidvoch dní podujatia internetovým portálom www.tveso.sk prakticky do celého sveta. Podujatie tak dostáva úplne iný rozmer.

Manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský uvádza:

„Hlavnú cenu podujatia získajú pretekári, ktorí dosiahnu najvyššie bodové výkony podľa tabuliek FINA. Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách. Pre 3 najlepších mužov a 3 najlepšie ženy sú pripravené zaujímavé finančné bonusy a hodnotné ceny, za každý rekord podujatia ďalšie finančné prémie. Mesto Banská Bystrica je pre rok 2017 Európskym mestom športu – fanúšikovia plávania z celého Slovenska sa nepochybne majú na čo tešiť. Toto podujatie ide znovu šíriť dobré meno Slovenska, regiónu, mesta… o tom niet pochýb. “

Deň pred podujatím v ESC Europa autogramiáda s top plavcami

Na sprievodnú akciu, ktorou bude tlačová konferencia pre médiá spojená s autogramiádou top účastníkov podujatia chcú organizátori pozvať čo najviac návštevníkov nákupného centra EUROPA SC v Banskej Bystrici, v ktorého centrálnom priestore sa uvedená akcia uskutoční v piatok 24. marca 2017 o 15:00 hod.

Podujatie Banská Bystrica 2017 sa koná pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska. Program mítingu sa začne odvíjať v sobotu 25. 03. 2017 o 14:00 hod., v nedeľu 26. 03. 2017 o 9:00 hod. Vstup na podujatie je zdarma – organizátori tým chcú prilákať na tribúnu krytej plavárne Štiavničky aj množstvo divákov, ponúknuť špičkové výkony ale aj skvelú atmosféru.

Autor: (cb úprava), Zdroj: PO UMB BB, Foto: archív (Mirka Chabadová), Video: TV ESO

BB cup 2017

Bookmark the permalink.

Comments are closed