O POHÁR MESTA ŽILINY 2015

Medzinárodné plavecké preteky Masters o 24.-25.10.2015

Žilina cup 2015

Žilina bola t.r. už druhý medzinárodný plavecký pretek, ktorého sme sa,  TURČIANSKI RACI, zúčastnili.

Bola to výborná príležitosť, ako si overiť či sme v lete v príprave nezaháľali.

Naša družina  v počte 18 plavcov a plavkýň si viedla viac ako dobre.

Ako sme si počínali

Pri bilancii zisku medailí bolo napočítaných 29 medailových umiestnení, z čoho Raci získali v individuálnych disciplínach 9 zlatých, 9 strieborných a 3 bronzové medaily. V štafetách sa im podarilo získať 8 medailí, a to 2 zlaté, 4 strieborné a 2 bronzové.

Medzi najúspešnejších patrí J. Vanko so 4 zlatými medailami, B. Turanský s 1 zlatou a 3 striebornými, M. Kočalka, Š. Fekečová, I. Zboňák a L. Zvarik, ktorých rovnako dekorovali zlatom. Ocenenie a gratulácia patrí všetkým za medailové umiestnenia v štafetách a rovnako   za bojovnosť aj tým, ktorí na stupeň víťazov nevystúpili.

Špeciálne ocenenie

Osobitne treba vyzdvihnúť a  oceniť  našich  najlepších Jana Vanku a Braňa Turanského, ale aj nášho najstaršieho Gusta Konečného, ktorý sa odhodlal k štartu v dvoch prsiarskych disciplínach.

Jano Vanko získal vo svojej kategorii 4 zlaté a  výbornými výkonmi splnil aj limity pre ME 2016 v Londýne. Výsledky dosiahol poctivým tréningovým úsilím napriek tomu, že  sa podrobil vážnemu ortopedickému zákroku. Určite je príkladom ako prekonávať sám seba a motivovať celú račiu pospolitosť.

Braňo Turanský je už stálym účastníkom viacerých medzinárodných podujatí, aj Majstrovstiev sveta v r. 2014 v Kanade. Opäť potvrdil, že je našim najvýkonnejším plavcom. V Žiline získal 695 bodov   za 50 m kraul čo  ho zaradilo medzi najúspešnejších.

Tanec a plávanie idú perfektne dokopy

Spoločenský večer v Slovakii otvoril ďalšiu súťaž v tanečných kreáciách, kde sme dopĺňali energiu pred záverečným pretekovým dňom . Výkony našich dievčat sa nedali zahanbiť na parkete a  boli rovnako výborné ako vo vode. Spoločenský večer bol aj skvelým  miestom pre výmenu skúseností s masterákmi iných oddielov, a tiež s účastními MS v Kazani v Tatarskej republike

Členstvo

Musíme povedať, že naša účasť 18 plavcov nie je číslo, ktoré reprezentuje všetkých aktívnych plaveckých rakov. Viacerí sa z rôznych dôvodov preteku nemohli zúčastniť. Dokonca aj tí čo držia slovenské rekordy vo svojich kategóriách mali neodkladné povinnosti. Ale nič nie je stratené nový rok je predo dvermi. Začne tvrdá príprava pred Majstrovstvami Slovenska a najdôležitejším pretekom roka ME v Londýne, 2016. Musíme si spoločne zaželať, aby sme sa Európy zúčastnili v čo najväčšom počte. Viacerí k splneniu limitov majú len povestný krôčik.

Športová  filozofia račej rodiny

Treba jedným dychom povedať , že členovia klubu vyznávajú nielen aktívnu športovú prípravu, ctia si tímovú prácu, ale podporujú    aj športovo-spoločenskú stránku, ktorá k športu nepochybne patrí. Športové vyžitie nezávisí len na medailách, ale na motivácii, prežiť voľný čas v zdravom v prostredí rovnako zmýšľajúcich ľudí a v  duševnej pohode.

Račia rodina sa postupne rozrastá . Mnohí sú len podporovatelia či priaznivci ale teší nás , že už sa hlásia aj plavci so záujmom sa podrobiť tréningovej príprave s s cieľom skúsiť to v pretekárskom plávaní. Všetkým otvárame dvere, stačí sa prihlásiť, nezištná  odborná pomoc je samozrejmosťou.