O POHÁR MESTA ŽILINY 2016

Turčianski raci opäť úspešní

Žilina cup 2016

Úspech ovenčený 39 medailami zaznamenali sedemnásti Turčianski raci na Medzinárodných majstrovstvách masters v plávaní o Pohár mesta Žilina v dňoch 22. a 23. októbra. Ako najpočetnejšia skupina obstáli v silnej konkurencii 200 plavcov zo 44 klubov zo Slovenska, Čiech a Maďarska.

V individuálnych disciplínach bol najúspešnejší Martin Mikoláš, ktorý v kategórii 35 až 39 rokov získal dve zlaté medaily na 200 m a 100 m voľný spôsob a ďalšie dve strieborné medaily na 400 m voľný spôsob a 200 m polohové preteky. Ján Vanko už tradične ovládol 50 m znak v kategórii 60 až 64 rokov, Jiří Mikoláš dominoval na 50 m prsia a v kategórii 65 až 69 rokov a Darina Krausová na 50 m motýlik medzi ženami od 40 do 44 rokov. Turčianski raci získali celkovo päť zlatých, osemnásť strieborných a 16 bronzových medailí.

„Individuálne trofeje sú pre každého veľkým povzbudením do ďalšej prípravy, ale sú zároveň úspechom celého kolektívu. Raci boli zastúpení takmer vo všetkých vekových kategóriách okrem tých najmladších. To je výsledok aktívneho prístupu k členskej základni, ktorú neustále rozširujeme,“ vyzdvihol výsledok pretekov predseda Plaveckého klubu Masters Turčianski raci Ladislav Zvarík a dodal, že väčšina členov si tréningovým úsilím zlepšuje plavecké zručnosti a tento trend potvrdzuje pravidelne na plaveckých súťažiach masters.

Žilinský šampionát bol pre Turčianskych rakov poslednými pretekmi v tomto úspešnom roku. „Koniec súťažnej sezóny však neznamená, že raci prestávajú trénovať. Naopak, neoceniteľné skúsenosti pomáhajú aktivite klubu a inšpirujú všetkých členov pred pretekárskym rokom 2017,“ zhodnotil predseda klubu. Popri domácich a zahraničných podujatiach budú vrcholom sezóny Majstrovstvá sveta (MS) v Budapešti. Ani v tomto smere nie sú niektorí raci nováčikmi. Jiří Mikoláš bol v minulosti členom výpravy Nového Zélandu na MS v Austrálii, Braňo Turanský účastníkom MS v kanadskom Montreale a piati raci aktívne plávali tento rok v máji na Majstrovstvá Európy v Londýne.