BANSKÁ BYSTRICA CUP 2016

Na Štiavničkách budú v marci plavci z celého sveta plniť limity na olympiádu

BB cup 2016

Banskobystrický pohár je jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku. Tieto preteky sú hodnotené veľmi vysoko, a to nielen po stránke organizačnej, športovej, ale aj spoločenskej. Podujatie si získava značnú publicitu, prestíž a zviditeľňovanie našej malej krajiny na medzinárodnom fóre.

Z pôvodnej súťaže plaveckého mítingu s medzinárodnou účasťou sa aj vďaka prestavbe krytého 50-metrového bazénu na Štiavničkách, ale predovšetkým  obrovskej snahe organizátorov stali preteky už európskeho formátu. V celej histórii pretekov evidujú organizátori z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica prihlášky pretekárov už z 30 krajín. V predchádzajúcich ročníkoch do Banskej Bystrice prišla taká elitná plavecká spoločnosť, aká sa v slovenských bazénoch ešte nestretla.

Privítali sme už troch olympijských víťazov, najrýchlejšiu ženu planéty, majstrov sveta a Európy ako i viacerých ďalších medailistov zo svetových a európskych šampionátov, ale aj slovenskú špičku tohto športu. Plavci predviedli famózne výkony, bojovalo sa o účasť na olympijské hry, majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy – úspešne. Videli sme prekonanie rekordov podujatia, ale i slovenských rekordov. V tomto trende by chceli organizátori pokračovať aj počas tohto, v poradí už 9. ročníka.

Tohtoročné podujatie „Banská Bystrica Cup 2016“ sa uskutoční v termíne 12. – 13. marca 2016. Medzinárodná svetová plavecká federácia /FINA/ zaradila toto podujatie do svojho kalendára ako kvalifikačné na Olympijské hry Rio de Janeiro 2016. Podujatie opäť figuruje aj v kalendári Európskej plaveckej federácie /LEN/, na ktorom bude možné plniť limity na majstrovstvá Európy 2016 v Londýne (Veľká Británia) a majstrovstvá Európy juniorov 2016 v Hódmezővásárhely (Maďarsko).

Organizátori evidujú zatiaľ predbežné prihlášky pretekárov zo 16 krajín. Konkrétne z Azerbajdžanu, Českej republiky, Gruzínska, Hong Kongu, Chorvátska, Kostariky, Litvy, Maďarska, Nemecka, Panamy, Rakúska, Rumunska, Slovenska, Srbska, Švajčiarska, Švédska.

Na štarte uvidíme aj reprezentantov Slovenskej republiky. Vzhľadom ku konečnému termínu prihlášok (do 12. februára 2016) je predpoklad ešte aj ďalších prihlášok.

Manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský hovorí:

    „Je to pre nás ako organizátorov česť a zároveň aj výzva pokračovať v nastúpenom trende uskutočniť plavecké podujatie na špičkovej medzinárodnej úrovni a predstaviť každoročne na Slovensku európske, ale aj svetové plavecké hviezdy, ktoré by boli vzorom pre našu mládež a zároveň lákadlom pre širokú verejnosť. Veríme, že aj toto podujatie prispeje k získaniu titulu Európske mesto športu, o ktoré sa mesto Banská Bystrica uchádza pre rok 2017.“

V sobotu 12. marca 2016 začína program v krytej plavárni Štiavničky v Banskej Bystrici o 14:00 hodine a v nedeľu 13. marca 2016 o 9:00 hodine. Vstup na podujatie bude zdarma.

Autor: PK UMB BB + (tb), Foto: Mirka Chabadová (archív)

BB cup 2016

Bookmark the permalink.

Comments are closed