BANSKÁ BYSTRICA CUP 2016 (2)

V bazéne na Štiavničkách už budúci víkend padnú opäť po roku rekordy

BB cup 2016

Už o pár dní sa v meste pod Urpínom uskutoční špičkové plavecké podujatie. Z pôvodnej súťaže plaveckého mítingu s medzinárodnou účasťou sa ja vďaka prestavbe 50-metrového bazénu na Štiavničkách a obrovskej snahe organizátorov stali preteky európskeho formátu. Banskobystrický pohár vo svojej histórii eviduje pretekárov z 30 krajín celého sveta.

Príde naša kompletná plavecká špička

V predchádzajúcich ročníkoch privítala Banská Bystrica troch olympijských víťazov, najrýchlejšiu ženu planéty, majstrov sveta a Európy ako aj viacerých ďalších medailistov zo svetových a európskych šampionátov, ale aj slovenskú špičku tohto športu. Plavci predviedli famózne výkony, bojovalo sa o účasť na Olympijské hry, Majstrovstvá sveta, svetovú Univerziádu, Majstrovstvá Európy – úspešne. Videli sme prekonania rekordov podujatia, ale aj slovenských rekordov.

„Deviata edícia jedného z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku sa bude niesť v znamení cesty na najväčšiu športovú udalosť na svete, ktorá je snom každého športovca – na Olympijské hry. Motivácia športovcov bude určite nemalá, veď Medzinárodná plavecká federácia /FINA/ schválila tieto preteky ako kvalifikačné na OH 2016 v Riu de Janeiro,“

informuje Milan Záborský, manažér a riaditeľ pretekov.

Zo slovenských plavcov majú už olympijskú istotu traja reprezentanti: Richard Nagy, Katarína Listopadová a Tomáš Klobučnik. „B“ limity majú splnené Miroslava Syllabová, Katarína Filová, Barbora Mišendová, Karin Tomečková a Andrea Podmaníková. Okrem Filovej a Tomečkovej sa v Banskej Bystrici predstavia všetci vyššie spomenutí reprezentanti.

Latka je postavená mimoriadne vysoko, predstavia sa zvučné mená

Banskobystrický plavecký míting dokazuje svoju životaschopnosť. Podujatie opäť figuruje aj v kalendári Európskej plaveckej federácie /LEN/, na ktorom bude možné plniť limity na Majstrovstvá Európy 2016, ktorých dejiskom bude Londýn a na Majstrovstvá Európy juniorov 2016 v maďarskom Hódmezővásárhely. Toto podujatie je dobrou príležitosťou konfrontácie slovenského plávania so zahraničím, čo naši plavci určite využijú na splnenie limitov pre účasť na európske šampionáty.

Najväčšiu pozornosť budú tak, ako v minulom roku pútať asi mužské prsiarske disciplíny.Na štarte sa predstavia skvelí prsiari na čele s majstrom sveta 2015 z Kazane na 200 m prsia a dvojnásobným majstrom Európy 2014 z Berlína a 2010 z Eindhovenu Marcom Kochom z Nemecka. Tvrdú konkurenciu mu budú robiť 14-násobný víťaz Hier strednej Ameriky v rokoch 2013, 2010, 2006 Edgar Crespo z Panamy, náš Tomáš Klobučnik (štvrtý z Majstrovstiev Európy 2013 a piaty z Majstrovstiev sveta 2014), finalista Majstrovstiev sveta 2013 Švéd Johannes Skagius, ale aj víťaz Olympijských hier mládeže 2014 Nikola Obrovac z Chorvátska.

Okrem nich sa predstavia ďalší výborní plavci, ako napríklad dvonásobný majster Európy Gergő Kis z Maďarska a jeho reprezentačné kolegyne Dalma Sebestyén (majsterka Európy juniorov 2012) a Sára Joó (dvojnásobná strieborná medailistka z Majstrovstiev Európy juniorov 2011).

Ďalej strieborná zo svetovej Univerziády 2015 na 400 m voľný spôsob v Gwangju Češka Barbora Závadová, naši najlepší plavci za rok 2015 Katarína Listopadová (bronzová zo svetovej Univerziády 2015 v Gwangju na 100 m motýlik) a Richard Nagy (4 . miesto na ME 2015 Netanyi na 400 m polohové preteky), skvelí šprintéri Ján Šefl z Českej republiky, Rakúšan Martin Spitzer, Srb Andrej Barna, známy Rakúšan Dominik Unger, Švajčiar Elijah Stolz, ako aj naše plavecké nádeje – majsterka Európy juniorov 2014 na 50 m motýlik Barbora Mišendová a slovenská prsiarska rekordérka Andrea Podmaníková.

Na štart sa prihlásilo 235 pretekárov z 51 klubov zo 16 krajín: Českej republiky, Gruzínska, Hong Kongu, Chorvátska, Kostariky, Litvy, Luxemburska, Maďarska, Nemecka, Panamy, Rakúska, Rumunska, Slovenska, Srbska, Švajčiarska a Švédska. Predbežne prihlásená reprezentácia z Azerbajdžanu sa tohtoročného podujatia nakoniec nezúčastní z ekonomických dôvodov.

Budú padať rekordy

Organizátori očakávajú nové rekordy (a nielen podujatia) a splnenia kvalifikačných limitov. Tie budú sprostredkúvať aj prostredníctvom živého televízneho vysielania internetovým portálom www.tveso.sk prakticky do celého sveta. Podujatie tak dostáva úplne iný rozmer…

„Hlavnú cenu podujatia Banská Bystrica Cup 2016 získajú pretekári, ktorí dosiahnu najvyššie bodové výkony podľa bodovacích tabuliek FINA. Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách. Okrem toho sme pripravili pre najlepších zaujímavé finančné bonusy a hodnotné ceny, za prekonanie každého rekordu podujatia ďalšie finančné prémie,“

dodáva Záborský.

Podujatie sa uskutoční pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska. Cieľom organizátorov z ambiciózneho plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica je predstavovať na Slovensku európske ale aj svetové plavecké hviezdy, ktoré by boli vzorom pre našu mládež a zároveň lákadlom pre širokú verejnosť. Organizátori chcú okrem médií prilákať na tribúnu vynovenej plavárne aj množstvo divákov, ponúknuť špičkové výkony ale aj skvelú atmosféru.

V sobotu 12. marca 2016 začína program v krytej plavárni Štiavničky v Banskej Bystrici o 14:00 hod. a v nedeľu 13. marca 2016 pokračuje o 9:00 hod. Vstup na podujatie je zdarma.

Autor: PK UMB BB + (tb), Foto: Mirka Chabadová (archív)

BB cup 2016

Bookmark the permalink.

Comments are closed