LONDÝN 2016 (2)

Plavecká EURÓPA 25.-29. mája 2016

Londýn 2016

Najväčšie plavecké podujatie roka v kategórii masters nadviazalo na ME plaveckej elity a potvrdilo obrovský záujem, ktoré v Európe plávanie prežíva. Na podujatí roka sa zišlo v londýnskom olympijskom plaveckom areály 10 000 pretekárov a nadšencov z celej Európy, ktorí od stredy do nedele bojovali so súpermi v 17 disciplínach. Organizátori mali plné ruky práce zvládnuť ten obrovský nápor. Najviac pretekárov bolo z anglických klubov, ale veľké výpravy boli aj z Talianska, Francúzka či Nemecka. Celkovo sa zúčastnili plavci z 33 štátov, ktorí v mnohých prípadoch prekonali národné či osobné rekordy.

Kto nás reprezentoval

Teší nás, že účasť si splnením limitov vybojovali aj 7 plavci z klubu Turčianskych rakov, čo už samo osebe je veľký úspech. Turčianski raci začali svoju činnosť v závere roka 2014 a už samotnú účasť o rok a pol na najvýznamnejšom európskom podujatí považujeme za krásny výsledok. Nakoniec z nich štartovali piati. Výprava Turčianskych rakov bola zo slovenských klubov najpočetnejšia.
Vynikajúci výkon podal Braňo Turanský, ktorý zlepšil vo svojej kategórii slovenský rekord na 200 m motýlik. Úspešne si viedol aj Peter Kontoš v disciplíne 400 m v. sp. a 100 m delfín. Výborný výkon na hranici osobných výkonov podal aj Miro Kočalka a Jano Vanko v delfínových disciplínach . Športovú smolu mal Laco Zvarik, ktorý napriek zlepšenému osobnému výkonu na 100 m prsia bol pre chybu na obrátke diskvalifikovaný. Raci si vyskúšali aj štafetu na 4×50 m v. sp. v zložení Kontoš, Vanko, Kočalka, Zvarik, čo bola tiež skúška ohňom pred plnou plaveckou arénou.

Zbieranie skúseností

Niektorí plavci z klubu Turčianskych rakov už majú pretekársku skúsenosť aj z majstrovstiev sveta, ale toto, bezpochyby gigantické podujatie, sa dá hodnotiť ako mimoriadna skúsenosť z pohľadu mimoriadnej účasti pretekárov, výkonnostnej úrovne, ale aj usporiadateľskej zdatnosti zvládnuť organizáciu štartov či divácku verejnosť.
Osobitnú zmienku si zaslúžia pretekári všetkých klubov pre ich zodpovedný prístup bez ohľadu na vekové zastúpenie. Mimoriadnu úctu a obdiv si zaslúžia pretekári najstaršej vekovej kategórie, ktorí boli odmenení zaslúženým potleskom plného hľadiska.
Pre klub Turčianskych rakov, ktorí zároveň reprezentovali spolu s ostatným klubmi aj Slovensko, je to aj záväzok svoju činnosť tréningovo a organizačne zlepšovať v rámci všetkých aktívnych členov pre ich ďalšiu reprezentáciu klubu i Slovenska.
V mysliach našich plavcov už začína nové obdobie prípravy na majstrovstvá sveta masters 2017, ktoré sa budú konať v auguste 2017 v Budapešti.
A tu je obrovská hodnota masters hnutia, kde športovci hrajú s pribúdajúcim vekom krásnu partiu.
To je najdôležitejší poznatok z Majstrovstiev Európy, Londýn 2016.

Laco ZVARIK, predseda PKM TR

Bookmark the permalink.

Comments are closed